petan kavka

Jan Novotný

  nick: Shpek
  my setup: CLYW Chief nebo HSPIN Antipodes a GT stringy
  styl: hlavně 1A ale nebojim se ani ostatních stylů a to ani káči
  sponzor: ex-HSPIN
  nej úspěchy:

2012 vítěz EYYC 2012 trick ladder

2010 člen HSPIN Network

2009 vítěz Slovakian Nationals

2009 vítěz South Moravia Yoyo Contest

 

Ahoj, jak a kdy jsi se dostal k yoyování?

 • ● Asi jako každej – ukázal mi to kamarád. A jemu zase jinej kamarád. Takhle to u mě začalo v zimě 2002, kdy jsem si koupil svoje první yoyo. To byly časy.

Jaké bylo tvoje první yoyo?

 • ● Mým prvním yoyem byl DragonFly od Duncanu. Yoyo, který se teď už snad ani nevyrábí. Vydrželo mi hodně dlouho, to si pamatuju, ale kde je mu konec teď, to nevim, asi jsem ho někomu prodal, což mě teď docela dost mrzí.

Proč vlastně vůbec moderní yoyování?

 • ● Protože to bylo strašně cool, něco totálně novýho. A moc mě to taky bavilo. Pak jsem poznal ty lidi okolo, zpočátku hlavně hochy z yoyo.cz, a zarylo se mi to tak pod kůži, že už nejde přestat.

Kdo tě nejvíce inspiroval?

 • ● Pokaždý to byl někdo jinej. Ze začátku byl můj guru hodně třeba Ignitus, kterej dával tak brutální pekla tricky, že jsou naprosto úžasný i teď. Z Čechů hodně náš první mistr Lukáš Zimovčák. Teď dost okoukávám a nechávám se inspirovat u Peťana Kavky.

Co se ti na současné yoyo scéně líbí a co nelíbí?

 • ● Líbí se mi, že yoyerů je čím dál víc. Začínaj yoyovat i holky, což je mega super! Dost často potkávám v Praze lidi, který stojej na zastávce a yoyujou a já je vůbec neznám! To před pár lety nebylo, to se znal každej s každým. Dost mi vadí, že začínající yoyeři chtěj hned umět mega pekla a moc nechápou, že se nejdřív musí naučit základní tricky. Je to vidět pěkně ve freestylech středně pokročilých, kdy všichni vyseknou parádní Asian Pops, ale Wrist Mount nedá skoro nikdo. S tím taky souvisí, že si mladý kupujou na začátek naprosto nevhodný kovový yoya za tisíce, protože si myslej, že jim to pak pujde líp. Chyba. Nepůjde!

Kdo je tvůj oblíbený yoyer a proč?

 • ● Oblíbenejch yoyerů mám hromadu. Ze současných aktivních bych vybral rozhodně Augieho Fashe, jehož chopsticky jsou ultra rychlý a strašně krutý. Pak třeba Antony Rojas, Zach Gormley, Mickey, Jason Lee, Rei Iwakura nebo Kohta Watanabe. Těch oblíbenejch je prostě moc. Z Čechů už léta moc fandím Vanovi a poslední dobou dost Peťanovi, protože oba uměj hezky a dobře yoyovat a jsou to moc fajn kluci.

slusny jojo obchod

Byl jsi na spoustě soutěžích všude možně po světě, kde se ti nejvíc líbilo? 

 • ● Zatím jsem procestoval jen Evropu, ale i tak to stálo za to. Výlet do Maďarska je vždycky fajn, stejně jako do Německa. Prostě je to jedno kam, hlavně, že tam jsem s pohodovejma lidma. Na každý ocntestě vládne pohodová amtosféra a vždycky si to moc rád užívám.

Jak vypadá tvůj obyčejný den?

 • ● Rád spím a válím se, takže pokud je možnost, nevstávám moc brzo. Sem tam si hodim yoyem, zapařím nějakou gamesu, nebo jdu zewlit s kamarády či přítelkyní. Jo, taky ještě chodim do školy, občas.

Co tě kromě moderního yoyování ještě baví?

 • ● Rád hraju počítačový hry všeho druhu, od strategií, přes střílečky po adventury. Rád si ale taky i zahraju nějakou stolní hru. Zajímá mě dost fotbal, takže často čumim na TV na přenosy, hlavně Liga mistrů. Občas zajdu i na Letnou na Spartičku. Sem tam nějakej sport taky. Je toho hodně!

Hudba je nepochybnou součástí yoyování, co posloucháš?

 • ● Poslouchám úplně všechno. Je mi jedno, co to je za styl, hlavně, že se mi to líbí. Takže ve svý sbírce mám jak klasiku, elektroniku taky i rock, ska nebo něco tvrdšího.

Co by jsi chtěl vzkázat ostatním yoyerům?

 • ● Neyoyovat nelze!