Poslední tři roky jsme byli zvyklí dojet na EYYC tramvají, maximálně metrem. Dobře, někteří z vás i autobusem nebo vlakem. Pointa je, že jsme měli největší soutěž na starém kontitnetě tři roky doslova u nosu. Letos ale byla v novodobých dějinách mistrovství Evropy radikální změna. Poprvé se contest nekonal v Praze ale za rohem v Maďarsku, v jeho hlavním městě - v Budapešti. To byla velká změna i pro nás, museli jsme si hledat ubytování nebo řešit dopravu. Jelikož je to kousek, tak Čechů jela hromada. Každopádně po listopadovejch zkušenostech s jejich mistrovstvím jsme se trochu báli, protože jeho úroveň nebyla úplně dobrá, ale největší yoyo akci v Evropě a jednu z největších na světě si nemůže nechat ujít žádný yoyer. Yoyeři z ČR tedy na EYYC tvořili jednu z největších skupin.

Čtvrtek

 

První posádka odjela ve čtvrtek o půlnoci dodávkou ve složení Vana, Váša Bohm, Shpek, Bubi a ctí nám bylo mít v posádce SLUSNY.net dodávky ještě Ann Connolly z USA a Hulia s Evgeniy z Ruska. Vyrazili jsem víceméně po seshně a cestovali jsem přes noc, kdy chrápající posádku bezpečně do cíle dopravilo sehraný duo Václavů. Díky jim za to, protože počasí zrovna dvakrát nepřálo a cesta se tak stávala občas trochu hodně nepříjemnou. 

 

Pátek

 

Do Budapešti jsme dojeli brzo ráno za svítání, nejdříve jsme hodili do hotelu Ann a pak Hulia s Eugenem, nakonec jsme dorazili v 8 ráno. Ale ubytovat do Wombats hostelu doporučeného organizátory (a byl fakt dobrej, jestli někdy pojedete do Budapešti tak doporučujeme) jsme se mohli až od 2 odpoledne, tak jsme těch 6 hodin strávili pospáváním, yoyováním a tak zewlováním v chillout zoně, kde jsme začali potkávat první yoyery. V tu samou dobu masivní parta českejch yoyerů vyrážela vlakem z Prahy. Odpoledne za hustýho sněžení jsme doprovodili Vashka k  šéfovi Yoyofactory - Benovi pro prototyp Vashkova CZM84VK, který jsme hned řádně otestovali. Cesta byla vtipná, všude byla hromada sněhu a za 30 minut, než jsme k Benovi dorazili jsme úplně promrzli :)) Potom jsme šli pomalu zpátky na hostel a pak na před party, kde jsme potkali všechny ostatní hvězdy i naše staré známé kamarády.

 

SOBOTA

První den contestu. Po příjezdu na místo nás kromě poblíž dějícího se blešího trhu ohromila PeCsa Music Hall, což bylo místo, kde se celej contest odehrával. Byla to obrovská koncertní síň s masivním podiem. Mnohem větší než u nás v Divadle Archa. Okolo byly stoly se shopama sponzorů a všude hrozně prostoru k yoyování. Prostor teda rozhodně na jedničku! Bohužel nebyl vyřešenej zrovna dobře, pokud se lidi nahrnuli k podiu, aby viděli svý favority z blízka, tak lidi na židlích za nima viděli prd. A byly i tradiční problémy s hudbou. Ale to bychom Maďarům odpustili, protože to byla jejich první opravdová soutěž, navíc tak obrovská a důležitá. A zvládli ji se ctí!

-picture by C3yoyodesign

Většinu soboty, skoro 6 hodin, trvaly 1A kvalifikace, což bylo pro shpeka, jako nesoutěžícího naprosto ubíjející. Bohužel se podařilo do finále probojovat jen Peťanovi a to až z posledního místa, i když svou kvalifikaci nasypal snad jen s jednou chybou. Robick byl zase těsně pod čarou, tentokrát mu to nevyšlo o dvě místa. Zbytek byl daleko v poli poražených. A když jsme viděli, jak nastupijící polská nebo maďarská generace yoyerů se probojovala do finále a ta naše je daleko za nima, trochu se začínáme bát, jestli nezačínáme skillem zaostávat.

V půlce kvaldy byl Trickladder, kterej ve svejch kategoriích vyhráli bráchové Koneční. Potom přišly na řadu první finále. Nejdřív nás ohromovali kluci s offstringem. Zde jsme mělí jedno želízko, Zdendu, kterej skončil bohužel na pěkné ale smolné bramboře (4.místo). Předběhl ho třetí, publikem oblíbenej francouz Quentin Godet. Stříbro si domů odnes hlavní organizítor akce David Molnár (kterej soutěžil kromě týhle kategorie jen v 1A, kde skončil v kvaldě na 29. místě) a zlato obhájil parádním freestylem Lorenzo Sabatini.

2. místo - David Molnár

3. místo - Quentin Godet

4. místo - Zdenda Hýbl

 

V dalším finále, 2A, jsme měli dalšího zástupce - Honzu Bubáka. Ten zaválel a urval krásný třetí místo. Gratulace! Druhej Jan Schmutz a první Dave Geigle, kterej už leta jede to samý a furt mu to s přehledem stačí na vítězství.

2. místo - Jan Schmutz

3.místo - Jan Bubák

A jestli se chcete pobavit tak se mkrněte i na freestyly Paca z Německa, ten obsadil 6.místo.

Na sobotní večer neměli Maďaři připravenou žádnou afterparty a hned po ukončení vyhlášení nás sekuriťáci vyhnali ven jak demonstranty, takže se nestačilo ani nic domluvit. Rozjeli jsme se do svých hostelů a hostelů, někteří šli trénovat nebo spát nebo s Bubákem oslavovat bronz.

 

Neděle

Neděle byl hlavní den, kdy se jely jen finále. Tak jdeme na to! Začalo to SpinTop freestylem, kde byli jen 4 soutěžící - bratří Hroši, Jan "Kloubek" (jak Honzovi moderátor rád říkal) a Tyler Young. Vyhrál Dan, před Kubou a Tylerem.

2.místo - Jakub Konečný

3.místo - Tyler Young

4.místo - Jan Kloubec

Další byli na řadě ženy, o který se začli prát i judgové, protože je chtěli judovat všichny. Zde nás moc povedeným freestylem a krásným pátým místem reprezentovala Pepina Nešporová. Loňská vítězka Corli skoro rok nesoutěžila a bylo to znát - brambora pro ní. Třetí neznámá, lehce zakřiknutá rusanda, reprezenta Sibiře Ekaterina L'gotina. Druhá všema oblíbená Ann Connolly. Ale zrak jim všem vytřela naprosto bezchybným freestylem v brutálním, téměř klučičím tempu Julia Gutowska z Polska.

2.místo - Ann Connolly

3.místo - Ekaterina L'gotina


AP divizi letos zase ovládli mistři světa z InMotion se svojí lehce pozměněnou show. Jejich nová část ve tmě byla rozhodně výrazným zpestřením. Vashkovi zase přišlo, že to dotáhli do ještě větší dokonalosti a zapojili hromadu obtížných yoyo prvků. Překvapil i tým Burn In Berlin z Neměcka, který se narozdíl od jindy i poctivě připravil :)

2.místo - Burn In Berlin

3.místo - Wolwes

 

Michal Jaško ani letos neměl moc velkou konkurenci v 3A divizi (jen další 3 yoyery) a zvítězil s brutálním náskokem. Michale moc gratulujeme, ČR zareprezentoval více než dobře ! Druhý byl Lorenzo Sabatini z Itálie a bronz bral Stephen Langley z Velké Británie

2.místo - Lorenzo Sabatini

3.místo - Stephen Langley

Freehand neboli 5A měl mít kvalifikaci, kterou ale pak zrušili, takže jsme mohli vidět 19 plnohodnotnejch freestylů. Hned jsme měli hned dvojí zastoupení. Petr Míka obsadil krásný 13. místo, Peťan po pár chybičkách bohužel až pátej. Shpeka ale nejvíc okouzlil sedmej Peter Kišoň, jehož freestyle byla zábava sledovat od začátku do konce a celkově si ho nejvíc užil. Jak Peter, tak Shpek. Každopádně na bedně třetí Maciek Cwynar, kterej na našich nationals tuhle kategorii vyhrál. V Budapešti ale hodně chyboval, takže je trošku překvapení, že se dostal na bednu. Druhej byl domácí Daniel Budai. Vítězem se stal Jan Hlinka zo Slovenska. Velká gratulace Janko je novým hrdinou Slovenska! Finále jel s novým Vashkovým CZM84VK prototpyem (yoyem od YYF) !

2.místo - Daniel Budai

3.místo - Maciek Cwynar

5.místo - Petr Kavka

7.místo - Peter Kišoň

13.místo - Petr Míka

Další na řadě bylo Open, kde soutěžili neevropští yoyeři. Hlavní host Mickey (Hiroyuki Suzuki z Japonska - 4x mistr světa) nesoutěžil, měl jen dvě exhibičky. Shpek se musí přiznat, že ho má rád, ale vidět ho na živo yoyovat nebylo tak úžasný jak si myslel. Divný. Ale klobouk dolů! Vashkovi se zase mega jeho exhibice líbila, bylo dost vidět, že je zaslouženě mistrem světa a jeho skill je přecijen trochu jinde než u Evropské scény. Za zmínku stojí desátej Ethan Wong, kterej jel 90% freestylu horizontální grindy. A některý dost šílený. Nebo mistr slacků Ryosuke Iwasawa, kterej vymyslel kvalitní IR pady. Ten docela kazil, takže šestý místo. Třetí byl brazilec Ricardo Marechal. Tenhle týpek dělá capoeiru a dost ji ve svejch freestylech používá. Promotání kolem nohy a těla zároveň nebo chycení suicidy nohou není pro něj žádnej problém. Blázen! Druhej byl američan Tyler Severance, jehož 1A je snad ještě originálnější než jeho 5A. Navíc když má string přívázanej na ukazováčku. První místo, zase po roce, uzmul pro sebe Kohta Watanabe, kterej svůj freestyle strašně nasypal. Dle Shpeka nejlepší freestyle celýho EYYC.

2.místo - Tyler Severance

3.místo - Ricardo Marechal

10.místo - Ethan Wong

Konec celýho EYYC byl ve znamení finále 1A. Peťan lehce kazil a tak 10. místo. Velkej favorit Vashek zamotal bohužel na začátku DVĚ yoya a s tím třetím odjel zbytek celýho freestylu tak mocně, že skončil na 5.místě. Jak by asi dopad, kdyby nezamotal. Ale kdyby neplatí. Pochvalu určitě zaslouží slovenskej mistr Martin Prochászka za 14. místo. Dost nasypal i Igor Galiev na sedmým fleku. Hodně povodil i Palli z Islandu, ale stačilo mu to jen na 4.místo . Bronz sebral do Ruska jejich loňský mistr Maxim Gruzintsev, druhej byl loňskej mistr Gregorz Wojcik aka Plamek. Vítězem o hromadu bodů se zaslouženě stal Mr.PictureTrick Janos Karancz. Zase jeden komentář od Shpeka:

Nejprve musím říct, že jsem moc smutnej, že nevyhrál Vashek. A dvě takový maličkosti. Nemyslím to nijak zle, ale myslim si, Janosovo perfo neni moc dobrý. Takhle se yoyovalo před lety, dnes se už jen nestojí na místě a nekouká na yoyo. Tricky peklí hodně, takže na to perfo neni čas, tomu rozumim :) Ale mě to tam chybí prostě. Taky jsem dost čekal, že Janos vyhraje. Pomohl k tomu mocný hype, kterej si myslim, že se kolem něj objevoval jako o "next eyyc champion". Neříkám, že si to nezasloužil, to ne, je hustej, recpect! Ale chybělo mi takový to překvapení jako loni jestli to bude zase Vashek nebo Plamek nebo někdo jinej. Každopádně mu moc gratuluju, zasloužený vítězství a držím palce na Worldsech, tam to musí napeklit!

Vashek: Mě se teda Janos mega líbil, bohužel jsem jeho freestyle neviděl naživo protože jsem v tu chvíli nervozně trénoval ale měl jsem ho jako favorita už před soutěží. Janos v této sezóně celkem bez problému vyhrál kdejakou soutěž po Evropě, má neuvěřitelně originální a jeden z nejnáročnějších technických triků. Téměř každý jeho trik je "banger", což sice znamená spoustu bodů ale jakmile uděláte jednu chybičku tak je skoro celé kombo v háji, což je pro soutěžení ne úplně výhodný styl. Janos je ale obdivuhodně konsistentní, co se jeho výkonů týká a nepochybuji o tom, že trénuje víc než kdo jiný. Navíc byl domácí a sám vím, co všechno domácí atmosféra dokáže, takže pokud by šlo na yoyování sázet tak bych určitě všechno dal na Janose :)) Pro mě zaslouženej vítěz a přeju mu to děsně moc protože je to i pohodovej týpek, žádnej "SWAG" machr z Polska :)  Plamek, který skončil na druhém místě je mašina na body a stejně tak je na tom i Maxim, který bral bronz. Ničím novým nepřekvapili ale freestyly měli oba hodně solidní. Mrzí mě, že yoyeři jako Palli nebo Yuji z Anglie nedopadli líp.

2.místo - Gregorz Wojcik

3.místo - Maxim Gruzintsev

5.místo - Vashek Kroutil

10.místo - Petr Kavka

Pak už byla jen afterparty, kde se mistr moc nezdržel, všichni oslavovali co chtěli, takže párty byla opravdu vydařená. Až tolik, že druhej den jsme dopoledne při odjezdu zapomněli, že nazpátek bereme i naše ruský kamarády a zjistili jsme to až u Brna. Tím se jim za to moc omlouváme a taky děkujeme Pepovi Henischovi z Plzně za to, že nám pomohl odřidít skoro celou zpáteční cestu :) Těšíme se na další ročník EYYC děsně moc, kde se bude konat ? To se zatím neví... Polsko ? Německo ? Rusko ? nebo znovu Praha ? :)

Tady je ještě několik zajímavostí z EYYC 2013:

  • Zemí s nejvíce soutěžícími byla ČR zároveň s domácím Maďarskem - obě 19 účastníků.
  • Youtube kanál yoyohuvideo - zde najdete všechny freestyly včetně všech kvalifikačních videí.

Vystoupení speciálního hosta Hiroyuki "Mickey" Suzukiho - 4x mistr světa:

 

Vystoupení speciálního hosta Bena Condeho z USA:

 

Harlem Shake EYYC 2013 :D :