yoyo mistrovství

Yoyo mistrovství ČR 2014 bylo již jedenácté a já jsem tentokrát nesoutěžil, místo trénování a připravování na freestyle jsem se mohl celý den věnovat ostatním yoyerům.

Letos se všichni yoyeři sešli 25.10. v Meetfactory na Smíchově. Sama o sobě mi Meetfactory přisla super, zajímavý prostor, všude spouta prostoru na yoyování, z každého místa je vidět na stage, parádní trénovací místnost atd. K nejbližšímu občerstvení malá procházka ale to výborně pořešili organizátoři Kaiser Franz burgrama přímo na místě (já měl 2 a takhle dobrej hamburger jsem dlouho neměl :) Obecně myslím, že je dobře, že se YYMČR konalo na novém místě.

Už ráno před 9 hodinou se všichni začali poctivě scházet před vchodem, já i Kuba jsme zaspali, takže jsem ráno museli dost pospíchat abychom stihli postavit YYF/SLUSNY stánek a Kuba zařídit online stream. Bylo to trochu o nervy ale všechno se nějak nakonec stihlo :)

Jako první začala kvalifikace kategorie středně pokročilích, tu jsem bohužel nestihl a stejně tak jsem neviděl ani finále, do kterého postoupilo 10 nejlepších. Vítězem se nakonec stal Tom Kavtičnik. Dost velkou radost jsme měli i z postupu Karolíny Záhrubské, která je poslední dobou hodně aktivní, často soutěží a hlavně se dost zlepšuje, pokud to takhle půjde dál tak bude dělat dost problémů i klukům ve vyšších kategoriích.

 Začátečníky vyhrál po napínavém TieBreaku Filip Engelhart z Nového Boru, svěřenec Debakla :) Soutěžila i spousta zkušenějších yoyerů ale opakuje se tu stále stejná, pro mě nepochopitelná věc. Nechápu proč si lidi pořád dokola berou neresposivní yoya na základní triky. Všechno je potom o tolik těžší a přichází úplně zbytečně o body.

Kategorie Open, neboli mezinárodní 1A bylo solidně nabité, celkem soutěžilo 13 soutěžících z Německa, Maďarska, Polska, Slovenska, Itálie a i USA. Vždycky jsem rád, že cizinci považují mistrovství ČR za kvalitní soutěž a jezdí sem hojně soutěžit. Letos všechny jednoznačně porazil Carlos Braun. Hodně se freestyle povedl naší kámošce Ann Connolly, která nakonec jako jediná cizinka brala 4. místo.

Xdivize v Čechách prostě moc nekvete, ostatním stylům se u nás věnuje málo lidí, což je velká škoda. Já sám nemám moc co říkat, protože jsem striktně 1A yoyer :)) Přijde mi ale, že občas lidi nechtějí soutěžit v 1A protože je moc konkurenční a je tam moc dobrých yoyerů, v ostatních divizích ale skoro nikdo není a tak je v ČR a vlastně i v Evropě celkem lehké (nebo rozhodně o dost jednodušší) v 2A, 3A, 4A nebo 5A prorazit. 
Nicméně 5A vyhrál člen našeho týmu Petr Kavka. 4A/offstring vyhrál Lorenzo Sabatini, náš další team member Zdenda Hýbl bral zasloužené střibro. Ostatní kategorie se z důvodu málo přihlášených bohužel neotevřeli.

Spintop neboli káča už se uzavřela pouze na trojici z Moravy a tak se o první 3 místa každoročně perou bratři Koneční a Honza Kloubec. Letos se v Meetfactory nejvíce zadařilo Danovi Konečnému a stal se tak Spintop mistrem ČR. 

Kvalifikace hlavní kategorie 1A Elite. Tam měl náš tým hned 4 koně: Máťu Tomeše, Tomáše Bubáka, Davida Kreibicha, Roberta Kučeru a Peťana, který byl ale jako úřadující mistr ČR nasazen rovnou do finále. 1 min. freestyly jsou vždycky o nervy, protože většinou stačí malá chybička a je po všem. Nejen na SLUSNY týmu ale i na všech soutěžících byla vidět kvalitní připrava a celkově výkony na dost dobré úrovni. Kvaldu celkem s přehledem vyhrál Kuba Děkan a z SLUSNY team prošel se 100% úspěšností. Mrzelo mě, že nepostoupil např. Michal Malík, který dlouho trénoval a ve finále by měl rozhodně co ukázat ale takové už soutěže jsou.

Následovali finále, které bohužel moc kvalitní nebylo. Nechci kritizovat, když jsem sám nesoutěžil. Vše jsem pozoroval z pohledu rozhodčího, plně jsem se soustředil na jednotlivé výkony a tak to na mě prostě působilo. Všichni dost kazili a pravděpodobně šlo hrála velkou roli i nervozita protože pro spoustu yoyerů šlo o první finále na MČR. Úspěch tak slavili ti zkušenější 3. místo Tomáš Bubák, 2. místo Petr Kavka a 1. místo všem vyfoukl mladíček Kuba Dekan, který se stal ve 13 letech nejmladším 1A mistrem ČR.Kuba vyhrál minulý rok kategorii středně pokročilích, celý rok trénoval a sbíral zkušenosti po contestech no a letos to všechno sklidil. Často se debatuje o Kubovo stylu o jeho tricích atd. nikdo ale Kubovi nemůže upřít píli a poctivost. Jsem dost rád, že to Kubovi vyšlo a gratuluju !

 

SLUSNY Yoyo Shop celou akci velmi rád opět sponzoroval. Díky moc CYA a organizátorům za parádní contest, čus příště. Vashek Kroutil

CELKOVÉ VÝSLEDKY

 

Nakonec jsem z celé akce ještě sestříhal video, tak na něj můžete mrknout :) Díky Ondrovi K. za natáčení.

 

Další videa z YYMČR:

1) video od Brno Yoyo Krew

Czech Yoyo Nationals 2014 from Brno Yoyo Krew on Vimeo.

 

2) video od UnitYo