zaklady yoyovani   yoyo udrzba   zacatecnicke triky   1A pokrocili   1A experti   1A slusny   2A loopovani   3A triky   4A offstring   5A freehand   spin top káčování

 

 

JAK VYČISTIT LOŽISKO

Pokud se vaše ložisko zasekává, chrčí, netočí se tak jak by mělo nebo je úplně responsivní (vrací se na trhnutí ikdyž by nemělo), je s největší pravděpodobností špinavé. Nemusíte se strachovat, jde o zcela běžnou věc, která se stává všem yoyerům. Do ložiska se po určité době dostanou nečistoty, prach, kousek provázku či vlas a je potřeba ho vyčistit. Po vyčištění by se ložisko mělo točit snadno, dlouze a neresponsivně (yoyo s čistým ložiskem by se nemělo vracet). Čisté ložisko se také nebude točit úplně potichu ale bude při točení vydávat méně či více hlasity zvuk.

K vyčištění ložiska budete (kromě ložiska samotného) potřebovat: technický benzín do zapalovačů (dá se pořídit v jakékoliv trafice), menší čistou nádobku s víčkem, pinzetu, špendlík, ubrousek nebo kus toaletního papíru a olejíček.

Nejprve si vyndejte ložisko z yoya. Ložisko má na krajích bočnice, které je doporučujeme (není to nutné) dát pryč, aby se všechny nečistoty z ložiska mohly dostat ven. Vezměte špendlík a pomocí něho ze strany ložiska vyndejte malinkatý drátek, který drží bočnici na místě. Jeden konec drátku je upraven tak, že směřuje směrem od ložiska, takže ten si najděte a pomocí špendlíku drátek vyndejte ven. Pozor na prsty! Bočnice s drátky do ložiska nemusíte poté vůbec vracet, protože ložisko je dobré čistit pravidelně, takže si tím příště ušetříte práci. Takto odpouzdřené ložisko dejte do nádobky, do které nalijete trochu technického benzínu, tak aby, celé ložisko bylo pod hladinou. Skleničkou zatřepte a nechte ji na chvíli (zhruba na 15 minut) odstát. Ložisko pak pomocí pinzety z nádobky vyndáte a položíte na ubrousek, aby oschlo. Po chvíli ložisko nasaďte na pinzetu a co nejvíce ho protočte. Pokud se ložisko točí v pořádku, dlouho, nerachtá a nebrzdí se, tak to vám gratulujeme, ložisko jste správně vyčistili. Pokud ne, ložisko takovýmto způsobem vyčistěte ještě jednou, klidně i několikrát, než dosáhnete toho, aby ložisko bylo řádně vyčištěno. Na konci můžete do ložiska kápnout pár kapek olejíčku. Ložisko bude mít hladší a ne tak hlučný chod, také déle vydrží, ale bude se o něco méně točit. Pokud tedy chcete aby vaše ložisko bylo responsivní (vracelo yoyo na trhnutí ruky) hodně ho namažte olejem.