Edge Strings

Edge Strings

(Hodnocení: 2)

Edge Strings jsou nové provázky od mistra světa Evana Nagao. Dostupné jsou ve žluté barvě, v počtu 10ks či 100ks.  Jsou jemné a dlouhotrvající.

Tento produkt je momentálně nedostupný.

Katalogové číslo: YYF-EDGE-STRING Kategorie: , ,

Evan Nagao má ve své sbírce již několik signature yoyí jako například Edge, Wedge nebo No-Scope. Nyní se ale společně s firmou YoyoFactory vrhli na výrobu stringů. Ty se skvěle hodí na jakékoliv yoyo. Jak ale říká Evan, nejlépe pasují jak jinak než na yoyo Edge!

Jak to Evanovi s těmito stringy jde, se můžete kouknout na videou z mistrovství ČR 2022, kde Evan vyhrál kategorii OPEN.

 

Další informace

Váha 0.2 kg
Počet

,

Výrobce

Product

Barva

2 recenze Edge Strings

 1. Radu (ověřený vlastník)

  I bought a 100 Pak’s of string expecting some good quality string considering they have Evan Nagao name on them but I must say they must be the worst string I ever bought. First of all some string have some small defects like little bits of string steaking out. They are very short the shortest string I have ever seen and is very hard doing any tricks with them. I don’t think Evan use them considering the length it will be impossible to do his tricks (form videos I have seen his string is quite long). They feel really cheap in the hand compared to any other brand I tried. Overall I think they are just a thicker version of the standard string that comes with every yoyofactory yoyo like the shutter wide angle. In fact I think that string is even a little bit longer and may last longer then this strings. Very generic and not at all worth the price. My recommendation don’t buy the 100 pack is a waste of money. If you really want to try them but the 10 pack or just use a regular string that comes with a yoyofactory yoyo is the same poor quality as this strings. Unfortunately I can’t recommend anyone this product 🙁

  • Avatar photo

   bubi

   Hey Radu, thank you for your honest review! We are really sad you are not satisfied with these strings. The strings are 110 cm long (there is no loop on the strings) which is a pretty standard lenght. Yoyofactory strings are 105 cm. Really sorry once again that you don’t like them. Please accept our discount voucher for your next order as stated in our DM conversation. Hopefully you will be more satisfied next time!
   – Tomas

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte dotaz k tomuto produktu?


 
Mohlo by se Vám líbit...