+420 778 052 444

Po určité době, asi po 3 hodinách čistého času yoyování, je dobré provázek vyměnit. Starý string už nemá takovou výraznou barvu jako nový, je mastný, špinavý, nepružný a celkově vypadá hodně použitě. Poznáte to snadno, s ojetým provázkem se vám už neyoyuje dobře. Uzly se snažte hned poté, co vzniknou, rozmotat. Pokud to nejde, tak provázek vyměňte. 

Když už jste zjistili, že je potřeba provázek vyměnit, tady je návod jak na to. Chytnete yoyo do levé ruky a pravou rukou začnete provázek blízko yoya rozmotávat. Po chvilce by mělo být vidět očko, které je okolo ložiska, jak se postupně zvětšuje. Až je očko dostatečně široké, můžete ho sundat z yoya. Yoyo tak nemusíte vůbec rozšroubovávat a tím vám mnohem déle vydrží. Stejný postup provedete s provázkem novým. Chytnete ho za spravný konec (tedy ne ten se smyčkou) a začnete ho pomalu kroutit tak, až se na konci objeví malé očko, které pak přetáhnete přes yoyo. Na yoyu pak string domotáte zase zpátky.

Občas se hodí si string zkrátit, hlavně menším yoyerům, aby s ním tolik nemlátili o zem a mohli vůbec yoyovat. Doporučovaná délka stringu je od pupíku na zem, u menších yoyerů naopak doporučujeme mít string o něco delší. Když yoyo s provázkem leží na zemi, chytněte si provázek u pupíku a přeložte ho. Na tomto konci uděláte klasický uzel tak, aby smyčka, která tam vznikne, nebyla ani moc dlouhá, ani moc krátká, asi 2 cm. Uzlík pořádně utáhněte a přebytečný konec ustřihněte. Vznikla vám tak nová smyčka, kterou protáhněte zbytek provázku a nyní máte utahovací smyčku, kterou si připevníte na prst.

Pokud se vaše ložisko zasekává, chrčí, netočí se tak jak by mělo nebo je úplně responsivní (vrací se na trhnutí ikdyž by nemělo), je s největší pravděpodobností špinavé. Nemusíte se strachovat, jde o zcela běžnou věc, která se stává všem yoyerům. Do ložiska se po určité době dostanou nečistoty, prach, kousek provázku či vlas a je potřeba ho vyčistit. Po vyčištění by se ložisko mělo točit snadno, dlouze a neresponsivně (yoyo s čistým ložiskem by se nemělo vracet). Čisté ložisko se také nebude točit úplně potichu ale bude při točení vydávat méně či více hlasity zvuk.

K vyčištění ložiska budete (kromě ložiska samotného) potřebovat: technický benzín do zapalovačů (dá se pořídit v jakékoliv trafice), menší čistou nádobku s víčkem, pinzetu, špendlík, ubrousek nebo kus toaletního papíru a olejíček.

Nejprve si vyndejte ložisko z yoya. Ložisko má na krajích bočnice, které je doporučujeme (není to nutné) dát pryč, aby se všechny nečistoty z ložiska mohly dostat ven. Vezměte špendlík a pomocí něho ze strany ložiska vyndejte malinkatý drátek, který drží bočnici na místě. Jeden konec drátku je upraven tak, že směřuje směrem od ložiska, takže ten si najděte a pomocí špendlíku drátek vyndejte ven. Pozor na prsty! Bočnice s drátky do ložiska nemusíte poté vůbec vracet, protože ložisko je dobré čistit pravidelně, takže si tím příště ušetříte práci. Takto odpouzdřené ložisko dejte do nádobky, do které nalijete trochu technického benzínu, tak aby, celé ložisko bylo pod hladinou. Skleničkou zatřepte a nechte ji na chvíli (zhruba na 15 minut) odstát. Ložisko pak pomocí pinzety z nádobky vyndáte a položíte na ubrousek, aby oschlo. Po chvíli ložisko nasaďte na pinzetu a co nejvíce ho protočte. Pokud se ložisko točí v pořádku, dlouho, nerachtá a nebrzdí se, tak to vám gratulujeme, ložisko jste správně vyčistili. Pokud ne, ložisko takovýmto způsobem vyčistěte ještě jednou, klidně i několikrát, než dosáhnete toho, aby ložisko bylo řádně vyčištěno. Na konci můžete do ložiska kápnout pár kapek olejíčku. Ložisko bude mít hladší a ne tak hlučný chod, také déle vydrží, ale bude se o něco méně točit. Pokud tedy chcete aby vaše ložisko bylo responsivní (vracelo yoyo na trhnutí ruky) hodně ho namažte olejem.

Vyndat ložisko je potřeba v případě, že se chystáte ložisko vyměnit či vyčistit. Existují dva základní způsoby, jak ložisko z yoya vyndat. Můžete použít Yoyofactory Multitool či vhodné kleště.

S ložiskem opatrně viklejte ze strany na stranu, dokud nevypadne. Občas se může stát, že ložisko drží na yoyu velmi pevně. V tom případě musíte použít trochu více síly a mnohem více viklat. Pokud používáte kleště, můžete si mezi ně a ložisko dát hadřík, abyste ložisko nebo yoyo nepoškrábali. Základní rada je být velmi opatrný, ložisko a povrch yoya se může snadno poničit. Když ložisko vracíte zpátky, tak ložisko lehce na yoyo nasaďte a palcem ho zamáčkněte. 

Až budete poté yoyo zašroubovávat, buďte znovu velmi opatrní. Yoyo utáhněte pevně, ale ne moc, aby se nepoškodil závit. Nikdy yoyo nepřetahujte!

 

Po chvilce yoyování se stane, že je provázek zamotaný. A to není dobře, yoyo se pak hůře namotává a roztáčí a hlavně nějaké tricky se zamotaným stringem prostě nikdy neuděláte. A proto je tady tento tutoriál, který vás naučí string rozmotávat.  Nejjednodušší způsob, vhodný zejména pro začátečníky, je nsundat si provázek z prstu a yoyo chytnout do ruky tak, aby provázek pod ním volně visel. String se hezky sám rozmotá. Ještě můžete pro jistotu provázek uchopit mezi palec a ukazováček druhé ruky a rukou jet od shora dolů po provázku.

Pro pokročilejší yoyery existují další dva způsoby. První z nich je asi ten nejpoužívanější. Hodíte yoyo do Sleeperu, provázek uchopte do neházecí ruky. Důležité je, aby jste string nedrželi pevně, ale měli ho jen o prst zaháklý, musí se volně pohybovat. Pak stačí zatáhnout házecí rukou nahoru a v tu chvíli dát druhou ruku vedle yoya. Provázek se začne rozmotávat. Tento způsob jde na obě strany, takže po jednom pokusu o rozmotání si zkontrolujte, jestli se provázek skutečně rozmotal. Jestli ne, rozmotávejte ho na druhou stranu, tedy dejte ruku na druhou stranu vedle yoya. Pro hodně pokročilé yoyery je vhodný poslední způsob. String se rozmotává pomocí tricku UFO, Sidewinder atd.

Pro všechny způsoby platí stejná kontrola provázku, jestli je provázek správně rozmotaný. Poznáte to tak, když k sobě dáte yoyo a konec stringu se smyčkou, jako je na. Pokud se vám string nezakroutí, máte vyhráno.

Návratový systém v yoyu je velmi důležitá věc, o kterou je potřeba se starat. Používají se různé názvy návratových systémů, jako např. pady, stickery nebo snow tiry. Ty se rozlišují podle tloušťky, šířky a výrobce. Všech případech se jedná o malé kolečko, které z jedné strany lepí, a z druhé strany je potaženo speciální gumou, která umožňuje vracení yoya do ruky. 

Starý pad vyndáte nejlépe pomocí něčeho ostrého, ale pozor, ať si nepoškrábete vaše yoyo. Jakmile je pad venku, musíte zkontrolovat drážku, jestli v ní nezbylo staré lepidlo, kusy provázku nebo nějaké jiné nečistoty. Pokud tam něco takového zbylo, je důležité drážku pořádně vyčistit, aby se nový navratový systém přilepil co nejlépe. Poté vemte nový pad, odlepte papírek z lepící strany a pad do drážky opatrně nalepte. Nakonec můžete přes pad přejet prstem, aby se pořádně přichytil. Takhle to udělejte na obou stranách yoya a máte hotovo.

A jak poznat, kdy je návratový systém potřeba vyměnit? Je to jednoduché, yoyo se málo roztáčí a špatně se vrací. Pokud pad měníte, vždy se podívejte na naše stránky, na kterých zjistíte u vašeho yoya, co za konkrétní návratový systém používá.

EUREuro