Výběr yoya je velmi důležitý a jelikož dnes existují stovky yoyí, tak jsme dali dohromady několik rad, jak si správné yoyo vybrat
První věcí, kterou musíte vzít v potaz při výběru yoya, je vaše úroveň a zkušenosti s yoyováním. Pokud s yoyem úplně začínáte, nebo jste si yoyo chvilku zkoušeli u kámaráda, tak vámi vybrané yoyo musí být z kategorie začátečníckých yoyí. Ty se vyznačují tím, že se vrací na trhnutí (responzivní). Na našem eshopu máme výběr takovýchto začátečnických yoyí dostatečně široký. Všechna yoya v této kategorii jsou kvalitní a s každým zvládnete začátky yoyování úplně bez problémů.
Na úplný začátek rozhodně nedoporučujeme druhou kategorii yoyí, tedy yoya nevracející se na trhnutí (neresponsivní). Tyto yoya se vracejí přes trick BIND a k yoyování s nimi je potřeba už něco umět.
Rozhodně u yoya neplatí čím dražší, tím lepší. Yoyování je o tom, co umíte vy, ne o tom, jak drahé yoyo k tomu použijete. Pokročilá yoya mají různé vlastnosti a každý yoyer má rád něco jiného. Někomu sedne více yoyo, které je těžší a malé, zatímco druhému yoyo široké a lehké. Proto také nelze říci, které yoyo je nejlepší. Nejlepší je si totiž yoyo vyzkoušet, ať už třeba u kamaráda, nebo i u nás v kamenné prodejně, a podle toho si vybrat to, které vám sedne nejvíce. Na začátek ale nejvíce doporučujeme yoya ONE nebo Arrow.
Pokud potřebujete poradit s výběrem yoya, neváhejte se na nás obrátit osobně v naší kamenné prodejně, telefonicky, přes email nebo přes náš Facebook a my vám rádi poradíme!
První a nejdůležitější věcí u provázku je ten fakt, že všechny provázky pasují do všech yoyí. Je to jedno, které si vyberete, vždy vám s nimi půjde yoyovat, ať už máte yoyo jakékoliv.
Dálší důležitou vlastností stringů je materiál, ze kterého se stringy vyrábí. Nejpoužívanější jsou umělé provázky z polyesteru. Většina značek používá čistě polyesterové stringy. Ty vydrží déle než např. provázky z bavlny, které se v současné době už tolik nepoužívají. Občas se ještě objevují provázky, které jsou smíchané z obou těchto materiálů. Speciálním případem jsou provázky vyrobené z nylonu.
Důležitá je také barva provázku. Můžete si vybrat barvu podle vašeho yoya nebo prostě jakou chcete. Ale doporučujeme si vybrat barvu, která je hodně výrazná. Je to dobré jak pro vás, protože budete string dobřě vidět např. proti tmavé podlaze. Ale také to ocení i ostatní, kteří tak mnohem lépe uvidí, co za tricky děláte. Tohle doporučení se mění v povinnost v případě pokud natáčíte video nebo jdete soutěžit. V této souvislosti je důležitá i volba oblečení. Pokud budete mít bílé tričko a bílé stringy, nikdo nic neuvidí. Z tohoto důvodu je zdaleka tou nejpoužívanější kombinací žlutá barva stringu a černá nebo velmi tmavá barva trička. Vždy tedy vybírejte kontrastní barvy.
Pokud potřebujete poradit s výběrem stringu, neváhejte se na nás obrátit osobně v naší kamenné prodejně, telefonicky, přes email nebo přes náš Facebook a my vám rádi poradíme!
Právě jste dostali svoje první yoyo a nevíte si rady, jak s ním začít? Tady je pár tipů.
Když yoyo rozbalíte, je na něm zpravidla namotán provázek. Pokud tomu tak není, tak je provázek zabalen ještě někde v krabičce. Provázek má dva konce. Jeden je se smyčkou a druhý bez ní. Smyčkou protáhněte zbylý provázek a vznikne vám tak utahovací smyčka, kterou si provázek přiděláte na prst, nejlépe na prostředníček za první kloub. Doporučujeme smyčku pořádně utáhnout, aby vám yoyo z prstu nesletělo a nerozbilo se nebo dokonce někoho nezranilo. Po chvilce yoyování budete mít tu část prstu, kde máte utaženou smyčku, pěkně bolavou. To je normální. Časem si na to prst zvykne a už vás to pak bolet nebude. Ze začátku můžete zkusit toto místo oblebit třeba náplastí či přímo yoyo tape. Druhý konec provázku bez smyčky patří na yoyo, okolo ložiska. Důležité je si ještě nastavit délku stringu. Ideální je od pupíku na zem.
Yoyo je připraveno v ruce na první hod. Ale ještě před ním musíte zkontrolovat, zda vám provázek od prstu vede k yoyu nahoru, ne dolu pod yoyo (viz. video). To je velmi důležité, ze začátku proto musíte tohle pravidlo pokaždé před hodem kontrolovat. Yoyo domotejte, co se dá, a chytněte ho do sevřené pěsti. Ruku nastavte tak, jakoby jste chtěli ukazovat svaly, ale nechte ji před sebou. Teď přijde první hod 🙂 Švihněte rukou směrem dolů tak, že nejvíce švihu dáte do zápěstí. Důležité je yoyo hodit rovně. Yoyo se vymotá a točí se na konci provázku. V tuto chvíli otočte ruku dlaní dolu a rukou lehce trhněte, yoyo se začne namotávat a pojede po provázku nahoru. Teď už stačí yoyo jen chytnout do ruky. Yoyo je pak znovu připraveno k hodu. Nejčastější chybou je, že začátečníci švihají moc málo. Yoyo se pak málo točí a nezvládne se vrátit do ruky. Proto se nebojte švihnout silně. Yoyo se bude déle točit, stihnete víc tricků a lépe se vám pak vrátí do ruky.
Občas se stane, že se vše nepovede, tak jak má, a yoyo se zastaví. Jelikož je uvnitř ložisko, namotávání provázku tak má jeden malý fígl. První otočku provázku si dejte kolem prstu, ty další už namotávajte do yoya, ale stále musíte držet první smyčku okolo prstu. Po pár otočkách už do yoya můžete zamotat i první smyčku. Nebojte se, smyčka ničemu nevadí. Pokud pak yoyo hodíte dostatečně silně, smyčka se sama a bez problémů vymotá.
Základním stylem je 1A. Začínají s ním všichni yoyeři. Jedno yoyo je připevněno na provázku, jehož druhý konec je zase připevněn na prst. Jedná se o nejpopulárnější styl yoyování. V tomto stylu se dělají tzv. stringové stricky.
2A neboli loopování je yoyování se dvěmi yoyami najednou, každé v jedné ruce. Tyto yoya mají speciální, úzký tvar, který se velmi hodí na tento styl. Obě yoya jsou responzivní a jsou připevněna k prstu. V tomto stylu se dělají tzv. loopovací tricky.
3A je styl, kde se používají dvě stringová yoya, každé připevněné k jedné ruce. Jedná se o jeden z nejtěžších stylů vůbec. Pro zájemce doporučujeme používat dvě stejná yoya a zkrátit si provázky.
4A neboli offstring je styl, kdy yoyo není připevněno k provázku a může tak nezávisle lítat okolo. Yoya na tento styl jsou výrazně větší a z plastu, protože často padají na zem.
Posledním základním stylem yoyování je 5A neboli freehand. Zde se používá stringové yoyo, ale provázek není připevněn k prstu, ale na konci je protizávaží, se kterým se kolem yoya různě motá a poletuje.
Nakonec ještě zmíníme káču neboli spin top, která se k yoyování také počítá.
Video Tutoriály - Základy
Mistr ČR a Evropy Tomáš Bubák ve videu vysvětluje, podle čeho vybírat první yoyo.
Mistr Evropy Tomáš Bubák ve videu vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými provázky (stringy) a popisuje vlastnosti všech stringů, které jsou momentálně na e-shopu dostupné.
Mistr ČR Robert Kučera ve videu vysvětluje, co dělat, když máte yoyo prvně v ruce. Přivázání na prst, namotání provázku na yoyo atd.
Vashek Kroutil a Petr Kavka ve videu postupně projdou všech 5 stylů yoyování. Nebude chybět ani představení SpinTopu (káči).
Yoyo hodící se pro začátek
-
SalesVýběr možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
ARROW Starter Set
Hodnocení 4.50 z 5821 Kč599 Kč -
SalesVýběr možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
ONE Starter Set
523 Kč429 Kč -
Vhodné na DNA
Výběr možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Arrow
Hodnocení 4.70 z 5379 Kč