Staň se yoyerem v 10 krocích
Moderní yoyování je sport, který se může zdát složity, především pokud začínáte. My sami jsme yoyeři a moc dobře si vzpomínáme jaké to bylo začínát, hledat si všechny informace, orientovat se v různých yoyo typech a stylech trků. Proto jsme dali dohromady návod jak se stát yoyerem, krok po kroku. Tahle cesta vás povede od úplného začátku, od výběru prvního yoya, až po výuku těch nejtěžších triků a rad pro to, jak získat sponsora nebo kdy už se vydat na yo-yo soutěž. Tak jdeme na to!
Bez yoya to nepůjde, pojďme se podívat na to, jaké yoyo bude nejlepší na začátek. Na naučení základních triků potřebujete rozhodně yoyo začátečnické neboli responsivní (vrací se zpět do ruky na trhnutí). Tyhle yoya mají ložiska, protáčí se ale do ruky je vrátíte jen cuknutím ruky. Rozhodně neberte yoyo pokročilé neboli neresponsivní (tahle yoya se vrací pouze přes speciální trik “Bind” a jsou určené na pokročilé triky – k těm se dostaneme o pár kroků dál. S výběrem yoya a příslušenství samořejmě rádi poradíme i v naši prodejně.
Ze začátečnických yoyí doporučujeme nejvíce tyhle 2 modely : One a Arrow.
K yoyu rozhodně nezapomeňte objednat i náhradní provázky. K tomu ale už v dalším kroku!
Jakmile máte yoyo, potřebujete k němu ještě provázek neboli “string”. Ke každému yoyu je provázek přibalen ale jelikož je potřeba provázky po asi 1-5 hodinách vyměnit, je nutné mít i provázky náhradní. Nedá se použít jakákoliv nitka nebo obyčejný provázek. Je potřeba yoyo string, který je přímo na yoyování vyrobený. Výběr u provázků je celkem snadný jelikož všechny provázky pasují na všechna yoya.
Jen doporučujeme vybírat provázky, které mají světlou, výraznou barvu aby byly dobře vidět při trikování. Na záčatek se více hodí YYF provázky jelikož mají universální délku a již předvázanou smyčku, pro většinu yoyerů tak nepotřebují zkracovat.
Tak jdeme na to, yoyo i provázek už máte. Čeká nás první trik, vlastně dva. Tím úplně prvním je Wind Up, neboli namotání yoya. To se u moderních yoyí dělá přes prst, aby se při namotávání neprotáčel provázek na ložisku.
Jakmile máte yoyo namotané můžeme se pustit do prvního hodu a tím je trik Gravity Pull. Při tomhle triku je potřeba házet yoyo dlaní nahoru, házet yoyo rovně a chytat ho nazpět do dlaně otočené naopak směrem k zemi. Vše najdete podrobně popsané ve videu. Je potřeba se yoyo naučit házet přesně tímto způsobem hned od začátku. Jinak to vlastně ani pořádně nejde a pokud začnete jinak, bude potom těžké se to odnaučit. Jakmile zvládnete Gravity Pull, je čas na další základní triky. Najdete je v další lekci, v lekci číslo 4.
Kdyby vám první hod nešel, nevěděli jste si s čímkoliv rady nebo jste potřebovali s něčím poradit, neváhejte se na nás obrátit s dotazem nebo se zastavit u nás v prodejně, rádi s čímkoliv poradíme. Každý týden vedeme i otevřené yoyo kurzy, které jsou zdarma a na kterých veškeré triky učíme.
Základní triky mají jednu společnou věc, všechny se dělají s responsivním/vracecím yoyem. Ač se některé můžou zdát moc snadné nebo nezajímavé rozhodně je nepřeskakujte a poctivě se je naučte. Pokud projdete a zvládnete všechny nebo alespoň velkou část těchto triků, budou se vám všechny pokročilé triky učit mnohem rychleji a snadněji. Všechno se to také podepíše na vašem stylu. Kromě toho, že základní triky jsou “základem” a nutností pro každého yoyera, tak jde i o klasické triky. Moderní yoyování z těchto triků vychází a hodně ovlivnily to, jak moderní yoyoing v dnešní době vypadá, i proto by je měl každý yoyer znát.
Nejdůležitějším trikem je Sleeper, bez pořádného roztočení yoya to rozhodně nepůjde. DALŠÍ ZÁKLADNÍ TRIKY.
“Yoyo soutěž? Cože? hned po tom, co jsem se sotva naučil základní triky?” Yes, je to tak. Nemusíte se vůbec bát, na většinu yoyo contestů (neboli soutěží) se dá zaregistrovat i do kategorie “Tricklist” nebo “Začátečníci”. V těhlech kategoriích se soutěží formout povinných triků. Předem jsou tedy známe triky a soutěžící je plní. Jakmile udělá chybu vypadává, kdo dojde nedál, vyhrává. Triky jsou dopředu známy a vybírají se právě ze seznamu základních triků, které máte už za sebou.
Kromě toho, že si otestujete vaše yoyo schopnosti, vyhrajete si třeba nové yoyo, tak jsou yoyo contesty super v tom, že se dostanete do yoyo komunity, mezi ostatní yoyery, naučíte se nové triky a poznáte spoustu lidí. Rozhodně se nebojte kohokoliv na cokoliv zeptat nebo poprosit. Jsme všichni yoyeři a další yoyery i fanoušky yoya jedině vítáme. Ve videu se můžete podívat na to, jak to na takovém yoyo contestu vypadá, v sestřihu z Mistrovství Evropy 2018. Více informací o yoyo soutěžích a termíny jejich konání najdete zde.
Moderní yoyování nabízí spoustu možností, kromě pokročilích triků existuje také několik různých stylů yoyování. Dohromady se nazývají jako “alternativní styly” a na soutěžích někdy také jako “X-divize” a jde o další soutěžní kategorii. Označují se 1A, 2A (Loopování), 3A (Double Hand), 4A (Offstring) a 5A (Freehand). Nejlepší představu o jednotlivých stylech získáte, když se podíváte na video. Můžete se specializovat a plně se věnovat jednomu stylu či všem najednou. Na některé styly jsou potřeba speciální yoya (2A, 4A) na ostatní stačí klasické moderní yoyo s ložiskem.
Jakmile za sebou máte základy yoyování a umíte Bind, tak se můžete pustit do pokročilích triků a dalších stylů. Yoyování se tak začne dostávat do freestylové fáze, která je volnější, zábavnější ale pro někoho i obtížnější. Volnější a zábavnější v tom, že si můžete trénovat sami podle sebe. Nemusíte se již pevně držet daných triků. Můžete si triky různě upravovat, kombinovat do sebe a vytvářet comba, okoukávat triky od svých oblíbených yoyerů, či si kompletně vymýšlet svoje vlastní prvky.
Pokud je vám příjemnější držet se tutorialů a postupovat trik po triku jako doposud, mrkněte do naši sekce Tipy a Triky, pokročilích triků je tam spousta.
Freestyle ja také pokročilá kategorie na yoyo soutěžích. Začínající yoyeři soutěží v Tricklistu, kdy jsou triky předem dané, ten už jste si v lepším případě na vlastní kůži zkusili. Ve freestyle kategoriích však žádné omezení ani zadání triků není, máte pouze daný čas (1, 2 nebo 3 minuty, dle soutěže a dle kategorie) a na vlastní hudbu jedete vaše nejlepší triky. Hodnocení Freestylu není tak snadné jako hodnocení Tricklistu ale ve zkratce se hodnotí to kolik triků stihnete, jak náročné jsou, jak máte celé vystoupení i triky sladěné s hudbou a třeba i to, jak jsou vaše triky originální. To nás vede hned k dalšímu kroku a tím je vymýšlení vlastních triků.
Jednou z nejlepších a nejzábavnějších věcí na moderním yoyování je kreativita a volnost, kterou nabízí. Tenhle sport má totiž nepředstavitelné možnosti a snad nekonečně kombinací triků. Spousta z nich nebyla ještě vůbec objevena. Nezapomeňte, že jde o freestylový sport a nikdo vás tak nebude nutit dělat 20 kliků nebo 15 koleček okolo hřiště. Každý si trénuje podle sebe, jak často chce, jaké triky chce, kdy chce a kde chce.
Originalita a nové nápady se mezi yoyery hodně cení a yoyování tak není jen o trénování přesnosti a pilování jednoho triku stále dokola. Neexistuje přesný navod na to, jak triky vymýšlet. Někdo je kreativní a jde mu to samo, jiný yoyer naopak raději dá více času do nadření již znamých triků. Zkuste vzít třeba dva triky, které už umíte a napojit je na sebe originální cestou nebo se naučit začátek triku od jiného yoyera a dokončit ho po svém. Fantazii se meze rozhodně nekladou a věřte, že ten pocit, když přijdete na něco nového je fakt super, stejně jako uznání od ostatních yoyerů, když trik natočíte nebo ho předvedete poprvé na contestu.
Pokud byste chtěli svoji yoyo kariéru dostat do profesionální úrovně, můžete zkusit získat sponsora a dostat se tak do oficiálního týmu jednoho z yoyo výrobců. Největší a nejznámejší týmy jsou např. YoyoFactory Contest Team, CLYW Team či Duncan Crew. Jako sponsorovaný yoyer získáváte produkty dané firmy zdarma (yoya, provázky, oblečení), některé firmy platí svým sponsorovaným yoyerům i startovné a cesty na soutěže či peníze za yoya s jménem yoyera (signature modely), záleží jak úspěšní jste. Yoyeři v týmu naopak musí firmu a její yoya prezentovat, používat je na soutěžích i vystoupeních, ve videích, na fotkách atd.
Jak se ale do takového týmu dostat? Týmy a firmy si yoyery vybírají sami, pokud tedy budete dokola psát emaily a zprávy do jednotlivých týmu tak to ničemu moc nepomůže. Snažte se ukázat, že jste dobří yoyeři, že o danou značku máte opravdu zájem a že pro firmu budete jako sponsorovaní yoyeři přínosem. Natáčejte videa, foťte, soutěžte, vystupujte, učte, zajímejte se, buďte zkrátka aktivní yoyeři a buďte vidět. Když vše budete dělat s produkty určité firmy a ještě ji třeba označíte, buďte si jisti, že si vás dříve nebo později všimne. Pro sponsora není nic horšího než člen týmu, který nic nedělá. Sponsor toho může nabídnout spoustu ale je potřeba si uvědomit, že jde o vzájemnou spolupráci a odměny si tak zasloužit dobrou reprezentací firmy a celého týmu.
Yoyování je hodně mladý a stále ještě ne úplně známý sport. Pokud jste došli až sem, víte toho o yoyování spoustu a yoyo vás i dost baví tak proč se o to nepodělit s ostatníma? Kromě toho, že můžete pracovat na sobě, zlepšovat se, vymýšlet lepší a náročnější triky, tak můžete moderní yoyování podporovat a sdílet. Staňte se rozhodčím, buďte aktivní člen České Yoyo Asociace, organizujte soutěže, meetingy, kurzy, natáčejte videa a když vidíte, že má o yoyo někdo zájem, nebojte se mu vše ukázat, vysvětlit, naučit.
Způsobů jak yoyování rozšířit je spousta a není lepší cesta, jak dát o tomhle freestyle sportu vědět, než když vychází od samotných yoyerů. Bez pomoci a podpory yoyerů, bez jejich ochoty sdílet yoyování s ostatníma se yoyování může šířit jen velmi těžko.